top of page

O autyzmie, nastolatkach, umiejętnościach społecznych i nie tylko

Czym jest spektrum autyzmu? Jak trenować umiejętności społeczne? Dlaczego czasem tak trudno dogadać się z nastolatkiem? To tylko niektóre z wątków poruszanych w książkach, które niedawno wzbogaciły nasz księgozbiór


Kolejne nowości wydawnicze dotarły do biblioteki szkolnej. Część z nich - z uwagi na tematykę i specyficzny język -dedykowana jest przede wszystkim nauczycielom/pedagogom oraz młodzieży ze starszych klas. Oczywiście nie znaczy to, że młodsi czytelnicy nie mogą po nowości sięgnąć. Wszak wszystko zależy od zainteresowań, zrozumienia zagadnień oraz chęci zgłębienia tematu. A ten jest niezwykle ciekawy i ważny zarazem.




Książki specjalistyczne oraz poradniki, które wzbogaciły nasz księgozbiór w dużej mierze odnoszą się do spektrum autyzmu. Rzecz jasna - nieprzypadkowo. Problem ów dotyka mnóstwo dzieci i młodzieży. Obecny jest też w "Rolniku", co

niejako obliguje nas do mówienia o nim w sposób świadomy, rozumienia go, a także do obalania stereotypów z nim związanych. Wspieranie osób będących w spektrum autyzmu rozumie się samo przez się, ale... czy tak naprawdę wiemy, czym autyzm jest? Odpowiedź na to, jak i szereg innych pytań z pewnością pomogą znaleźć wydawnictwa książkowe, które gotowe są już do wypożyczenia w bibliotece. To m.in. :


  • "Autyzm bez maski" Devon Price

  • "Co teraz powiedzieć? Spektrum autyzmu a skuteczna komunikacja w życiu, pracy i miłości" Sarah Nannery, Larry Nannery

  • "Droga ku dorosłości. Przygotowanie do życia dla osób z autyzmem i zespołem Aspergera" Jed Baker





Warto zwrócić również uwagę na pozycje bezpośrednio dotyczące młodzieży, lecz adresowane do osób dorosłych - szkolnych opiekunów, pedagogów/psychologów, rodziców. To "Jak dogadać się z nastolatkiem. Dojrzałość i szacunek w relacji" Agnieszki Kozak i Joanny Berendt oraz "Kończę z tym. Dlaczego dzieci nie chcą żyć?" Marty Guzowskiej. Książki przybliżają dorosłym problemy i charakter świata młodych, w tym także zasady nim rządzące. Tu kluczowe okazuje się nie tylko zrozumienie oraz pełna akceptacja nastolatka. Co jeszcze? Obie pozycje gorąco polecamy!


"Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci i młodzieży" autorstwa Jolanty Węglarz i Doroty Bentkowskiej co prawda określany jest jako "przewodnik dla terapeutów", ale z powodzeniem skorzystać mogą z niego osoby (dorosłe), które dopiero rozpoczynają przygodę z TUS-em lub wplatają elementy treningu w swoje zajęcia lekcyjne. To garść cennych wskazówek, przykładowych aktywności i - oczywiście - wiedzy!


Zapraszamy zatem do biblioteki!








bottom of page