top of page
Szukaj

Książka papierowa, czy elektroniczna? Oto jest pytanie... Młodzież dyskutowała!

  • Zdjęcie autora: Admin
    Admin
  • 15 maj 2024
  • 2 minut(y) czytania

Tradycja, czy nowoczesność? Młodzież z szamotulskich szkół średnich pochyliła się nad tym pytaniem w ramach panelu dyskusyjnego, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Szamotuły. W debacie o książce - jej formach i przyszłości - wzięli udział uczniowie z "Rolnika"


Czy pamiętacie kiedy i - być może również - dlaczego, książka pojawiła się w waszym życiu? To pytanie rozpoczęło dyskusję poświęconą szeroko rozumianemu czytelnictwu, która w poniedziałek 13 maja odbyła się w auli biblioteki miejskiej. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, w partnerstwie z Zespołem Szkół nr 2 w Szamotułach.


Do udziału w panelu dyskusyjnym organizatorzy zaprosili młodych autorów związanych z regionem - Karolinę Zielińską i Roberta Batorego, a także młodzież z szamotulskich szkół średnich. "Rolnika" reprezentowała Julia Badurska - uczennica klasy III HB oraz młodzież z klasy II HB, która wraz z opiekunkami - p. prof. Anną Dolińską i p. prof. Joanną Vowie zasiadła na widowni. W rolę prowadzącej debatę wcieliła się zaś Magda Prętka (bibliotekarka z ZS nr 2).


fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły


Wydarzenie przybrało formę rozmowy podczas, której uczestnicy próbowali rozstrzygnąć budzącą niemałe emocje wśród czytelników kwestię: Książka papierowa, czy elektroniczna? Było ciekawie i inspirująco, gdyż prezentowane racje i przemyślenia skłaniały do podejmowania nowych tematów.


Osoby uczestniczące w panelu zastanawiały się nad tym, czy książka w tradycyjnej formie pewnego dnia przestanie istnieć. Dyskutowano o wadach i zaletach ebooków oraz audiobooków, porównując je z książką drukowaną. Nie zabrakło też odniesień do problemu czytelnictwa wśród młodzieży, która - jak mówiła Julia Badurska - coraz częściej myśli "obrazem" docierającym do niej w formie krótkich filmików oraz zdjęć, a przez to nie potrafi skupić się na dłuższej formie pisanej. Autorzy podkreślali z kolei inspirujący charakter literatury, gdyż to właśnie zamiłowanie do książek skłoniło ich do rozpoczęcia swojej własnej przygody z pisaniem.


"Rolnika" w panelu dyskusyjnym reprezentowała Julia Badurska - uczennica klasy III HB / fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły


Z trudem można byłoby przywołać wszystkie wątki, tematy i kwestie poruszone podczas panelu. Ten trwał aż godzinę. W trakcie podsumowania wydarzenia okazało się jednak, że pomimo rozwoju technologicznego i wzrastającego tempa życia, to wcale nie książka elektroniczna wygrała dyskusję.


Choć zdania były podzielone - zarówno wśród osób uczestniczących w debacie, jak i wśród publiczności, przeważały jednak głosy "za" książką papierową. Bo niepowtarzalny zapach farby drukarskiej, wspomnienia związane z przerzucaniem kolejnych stron, czy widok ulubionych tytułów na półce, zawsze górować będą nad bezrefleksyjnym formatem PDF i plikiem audio nawet z najlepszym lektorem. Mimo to młodzież oraz autorzy potrafili dostrzec zalety nowoczesnego wymiaru książki.


Spotkanie w bibliotece zakończyły brawa i serdeczne podziękowania dla uczestników. Robert Batory opowiedział również o swoim debiucie literackim.


Panel dyskusyjny okazał się niezwykle ciekawą i inspirującą inicjatywą - nie tylko do rozważań nad szeroko rozumianym czytelnictwem i przyszłością książki, ale i inspirującą do tego, by po literaturę - w jakiejkolwiek formie - wciąż sięgać. To było fantastyczne doświadczenie!



fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły


fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły


fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły

fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły




fot. Joanna Vowie

fot. Joanna Vowie

fot. Joanna Vowie



 
 
 

Comentários


bottom of page